KIELCE FLUID POWER – XII Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań
4 stycznia 2019
Warsaw Industry Week 2019 – Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych
2 października 2019
Rodzaje profili aluminiowych

Lekkie i bardzo wytrzymałe profile aluminiowe należą do najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych w wielu branżach. Szeroki wybór parametrów oraz uniwersalne zastosowanie sprawiają, że kształtowniki okrągłe, półokrągłe i płaskie stanowią dziś niezastąpiony element wielu budowli, czy inwestycji przemysłowych. Poznaj parametry i rodzaje profili z aluminium! Dowiedz się, skąd bierze się ich ogromna popularność. Sprawdź, gdzie kupić najlepszej jakości ceowniki, teowniki czy płaskowniki.

Profile aluminiowe – najpopularniejsze rodzaje

Na wygląd i parametry produktu wpływa przede wszystkim jego docelowe wykorzystanie. Mianem profilu określa się najczęściej podłużne elementy wykonywane z metalu. Forma materiałów odpowiada poszczególnym literom alfabetu, i tak, ze względu na kształt, profile aluminiowe dzieli się na:

  • ceowniki – przypominające przekrojem literę C,
  • teowniki – których wnętrze jest odwzorowaniem T,
  • dwuteowniki – podobne do 2 połączonych ze sobą T,
  • zetowniki – o środku nawiązującym do Z,
  • płaskowniki – których budowa poprzeczna ma wygląd prostokąta,
  • kątowniki – wnętrze o wyglądzie kąta prostego – równoramienne lub o kształcie L.

Poszczególne kształtowniki aluminiowe mogą występować w różnych wymiarach. Grubość i długość wszystkich elementów określają odpowiednie normy oraz ich przeznaczenie. Przykładowo: do montażu płyt kartonowo-gipsowych używa się najczęściej ceowników o szerokości 6 cm oraz długości 2, 3 lub 4 m.

Systemowe profile aluminiowe

Obok klasycznych rodzajów profili, na rynku znajdziesz również specjalistyczne wersje systemowe – zarówno otwarte, jak i zamknięte. Tego rodzaju wyroby wykorzystywane są do tworzenia np. mebli przemysłowych: szaf, regałów, ram czy szkieletów maszyn. Jednocześnie tworzy się z nich drzwi, okna oraz wiele innych konstrukcji.

Podstawową zaletą systemowych profili aluminiowych sprzedawanych przez nasz sklep internetowy, jest ich wytrzymałość pozwalająca na przenoszenie zwiększonych obciążeń. Dzięki temu oferowana gama rozwiązań pozwala wykorzystywać prefabrykaty aluminiowe do licznych zastosowań w przemyśle budowlanym, samochodowym, meblowym, elektronicznym oraz wielu innych branżach.

Najważniejsze zalety użycia profili aluminiowych

Choć profile wykonuje się nie tylko z aluminium, ale także ze stali lub tworzyw sztucznych, nieprzypadkowo elementy aluminiowe cieszą się największą popularnością. Jedną z najważniejszych korzyści z wykorzystania aluminiowych wyrobów jest zapewnienie bardzo dużej wytrzymałości przy jednoczesnej niewielkiej masie produktu.

Dodatkowo profil aluminiowy jest znacznie lżejszy od stalowego, co pozwala posługiwać się nim przy tworzeniu różnych typów zabudowy. Jednocześnie, elementy wykonywane z tego materiału można znacznie łatwiej transportować oraz przechowywać, co sprzyja ich dużej dostępności, zarówno w hurtowniach, sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W odróżnieniu od stali aluminium posiada naturalną powłokę antykorozyjną. Sprawia to, że jest odporniejsze na działanie wilgoci czy niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dostępne na rynku systemy pozwalają na wygodne, trwałe łączenie bez konieczności spawania lub skręcania. Jednocześnie, profile – zarówno systemowe, jak i te o standardowej budowie – dają się swobodnie i łatwo kształtować oraz przycinać. Kolejną zaletą wykorzystywania aluminium jest jego stuprocentowy odzysk w procesie recyklingu.

Szeroki wybór profili aluminiowych na Grej24.pl

W internetowym sklepie Grej24.pl posiadamy szeroki katalog systemowych profili aluminiowych, które znajdą zastosowanie przy tworzeniu standardowych i najbardziej nietypowych konstrukcji. Oferujemy m.in. serię profili typu IG oraz typu B, a także dedykowane akcesoria, takie jak zawiasy, wpusty, czy systemy łączące. Wybierz i zamów interesujące Cię elementy lub skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji o naszym asortymencie – gwarantujemy fachowe doradztwo!

Komentarze są wyłączone.