Profile aluminiowe
Czym są elementy pozycjonujące podłogowe?
28 lutego 2020
Profil aluminiowy 20x20
Profil aluminiowy 20×20 – co warto wiedzieć?
24 kwietnia 2020

Znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach technicznych. Kątowniki aluminiowe wyróżniają się trwałością i niską wagą. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym one dokładnie są, do czego służą i jakie są ich rodzaje. Zapraszamy do lektury!

Co to jest kątownik?

Określenie to odnosi się do narzędzi, które pozwalają wyznaczać kąty – najczęściej proste, ale także ostre (m.in. 45 stopni). Można je wykorzystać w czasie prac budowlanych lub do weryfikacji gotowych już projektów. Czasami służą do określania środka koła.

Podstawowy rodzaj kątowników tworzą dwie krawędzie, ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni. Swoją budową przypominają one literę „L”. Krawędzie mogą mieć tę samą grubość lub jedna jest nieco grubsza od drugiej (wtedy łatwiej jest ją oprzeć o obrabianą powierzchnię). Typowy profil manualny na jednym z ramion ma podziałkę, która pomaga precyzować odległości.

Zalety kątowników aluminiowych

Elementy te produkowane są z różnych materiałów – drewna, PCV, metali. Dużą popularnością cieszy się profil aluminiowy. Stosowany jest on w budownictwie oraz konstrukcjach przemysłowych. Mocną stroną tego materiału jest połączenie niskiej masy z wysoką trwałością. Aluminium jest lżejsze od stali o tych samych parametrach. Jest ono odporne na korozję, dlatego bez obaw może być stosowane na zewnątrz, gdzie jest narażone na wilgoć, promieniowanie UV i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Producenci stosują różne gatunki tego metalu. To wpływa na drobne zróżnicowanie parametrów technicznych poszczególnych kątowników i pozwala dobrać rozwiązanie idealnie dopasowane do konkretnego zastosowania.

Kątowniki stolarskie

Największą popularnością cieszą się kątowniki stolarskie. Wykorzystuje się je w produkcji mebli (stołów, krzeseł, łóżek, szaf i szafek, komód itp.) oraz schodów. Zwykle elementy te mają podziałkę na obu ramionach. Dzięki temu pomiary kątów są bardziej precyzyjne. Najczęściej produkuje się je z aluminium lub ze stali.

Wersja budowlana

Kolejnym rodzajem są metalowe kątowniki budowlane. Bardzo często wykonane są one z trwałej stali, która sprawdza się w trudnych warunkach. Można jednak spotkać także aluminiowe, które są lżejsze i bardziej poręczne (idealnie sprawdzą się podczas wykończeń wnętrz w obiektach mieszkalnych, biurowych lub przemysłowych). Podziałka na ramionach pozwala dokonywać pomiarów jeszcze przed rozpoczęciem pracy i zachować najwyższą precyzję.

Profile nastawne

Nowoczesne kątowniki nastawne to konstrukcje z dwoma ruchomymi ramionami połączonymi ze sobą śrubą. Takie narzędzie ułatwia pomiary w wielu pozycjach i pod różnymi kątami. Innowacyjnym rozwiązaniem proponowanym przez producentów jest wykorzystanie specjalnego miejsca na ołówek. Taki profil może pełnić funkcję cyrkla, co ułatwia m.in. trasowanie okręgów i wykonywanie otworów pod zawiasy.

Wariant uniwersalny

Do ogólnych zastosowań w budownictwie, ciesielstwie i stolarstwie często wykorzystuje się aluminiowy kątownik uniwersalny. To proste narzędzie manualne cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją wielofunkcyjność. Pozwala nie tylko wyznaczać równe kąty, ale także mierzyć głębokość i wysokość. Dodatkowo może zastąpić tradycyjną poziomicę.

Jak wybrać kątowniki?

Na rynku dostępne są kątowniki równoramienne i nierównoramienne. Grubość i długość ramion powinna zostać dobrana do konkretnych prac, które mają być wykonane.

Profil aluminiowy, kątownik – szerokie zastosowanie

Narzędzia te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach technicznych. Są wykorzystywane zarówno przez firmy pracujące na skalę przemysłową, jak i niewielkie zakłady rzemieślnicze oraz majsterkowiczów. Po aluminiowy profil sięga branża budowlana, stolarska i ciesielska. Rzadziej element ten wykorzystywany jest w ślusarstwie (tutaj częściej stosuje się kątowniki stalowe, które są bardziej odporne podczas kontaktu z ciężkimi materiałami).

Szczególnym rodzajem są okucia budowlane nazywane kątownikami hutniczymi. Służą one do precyzyjnego łączenia elementów pod kątem prostym. Wykorzystuje się je m.in. do budowy mebli metalowych (np.  regałów sklepowych oraz magazynowych). Znając wszystkie rodzaje profili, nie będziesz już miał problemu z podjęciem właściwej decyzji. W razie wątpliwości – skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać odpowiedni kątownik.

Komentarze są wyłączone.