Profil aluminiowy otwarty – czym jest?
28 września 2020
Profil aluminiowy montażowy – co warto wiedzieć?
30 listopada 2020
Łączniki do profili aluminiowych

Podstawowym ograniczeniem przy stosowaniu profili konstrukcyjnych z aluminium przez długi czas pozostawał brak odpowiednich technologii i metod łączenia. Obecnie, problem ten udało się wyeliminować dzięki produkcji dedykowanych systemów połączeń. Łączniki do profili aluminiowych dostępne są w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów, dzięki czemu znalezienie odpowiednich kształtek oraz bloków przestało być problemem. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o łączeniu elementów systemowych, znajdziesz w tym artykule.

Czym są łączniki do profili aluminiowych?

Od wielu lat profil aluminiowy stanowi podstawowy materiał konstrukcyjny w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się go przy budowie maszyn przemysłowych, elementów oświetlenia, układaniu tras kablowych, produkcji okien i drzwi, a także w wielu innych branżach. W parze z możliwością przenoszenia dużych obciążeń podąża niewielka waga materiału, dzięki czemu aluminiowe szkielety, ramy czy obudowy są dużo lżejsze niż te produkowane np. ze stali.

Skalę zastosowania systemów aluminiowych zwiększa dziś bogata gama łączników oraz akcesoriów pozwalających scalać ze sobą poszczególne kształtowniki. Są to niewielkie elementy, które w zależności od potrzeb konstrukcyjnych, mogą mieć zróżnicowany kształt oraz przekrój. Zadaniem łącznika jest nie tylko spajanie elementów, ale także zapewnienie całej konstrukcji odpowiedniej wytrzymałości oraz nośności. Wszystko to sprawia, że do ich produkcji wybierane są najtrwalsze materiały, a same złączki poddawane są procesom, które dodatkowo wzmacniają ich strukturę.

Rodzaje łączników

W większości przypadków łączniki do profili aluminiowych produkuje się w ramach konkretnych systemów, dzięki czemu są one w pełni kompatybilne z dostępnymi na rynku kształtownikami. Oprócz nich w sprzedaży występują również akcesoria uniwersalne, pasujące do sporej części ceowników, teowników i pozostałych wyrobów. Do najpopularniejszych i najchętniej stosowanych w przemyśle rodzajów złączek należą m.in.:

 • łączniki panelowe,
 • bloki blokujące oraz utrwalające,
 • kątowniki stalowe,
 • uchwyty,
 • zabezpieczenia profili,
 • bloki spinające,
 • sprężyny zabezpieczające.

Z czego tworzy się akcesoria do profili systemowych?

Oprócz aluminium, przy produkcji łączników wykorzystuje się również stal, szkło czy tworzywa sztuczne. Wybór materiału wpływa na wytrzymałość, elastyczność oraz estetykę połączenia. Wszystko to sprawia, że firmy produkujące profile aluminiowe oraz akcesoria nieustannie poszukują nowych rozwiązań, które zapewnią maksymalną trwałość systemów modułowych oraz ich atrakcyjny, nowoczesny wygląd.

Jakie są zalety stosowania łączników do profili aluminiowych?

Biorąc pod uwagę szeroką gamę korzyści z zastosowania złączek, nie dziwi fakt, iż cieszą się one tak wielką popularnością w wielu branżach. Do najważniejszych zalet używania tego rodzaju akcesoriów należą m.in.:

 • możliwość składania aluminiowych konstrukcji bez konieczności ich spawania lub skręcania,
 • doskonałe dopasowanie złączki do rodzaju, kształtu oraz wymiaru kształtownika,
 • szeroki wybór dostępnych akcesoriów montażowych,
 • wysoka jakość wykonania,
 • nowoczesna estetyka całej konstrukcji,
 • możliwość elastycznego działania i swoboda dokonywania przeróbek,
 • brak obowiązku stosowania zaawansowanych narzędzi,
 • duża wydajność, możliwość budowy konstrukcji przystosowanych do sporych obciążeń.

Poprawne łączenie profili z aluminium – o tym pamiętaj!

Aby zyskać całkowitą pewność, że wykonane przy użyciu łącznika oraz kształtowników połączenia zapewnią właściwą trwałość konstrukcji, należy przestrzegać norm i standardów przewidzianych dla danej serii akcesoriów. Profesjonalny montaż oraz stosowanie złączek odpowiadających projektowanym obciążeniom to dwa podstawowe warunki prawidłowego i bezpiecznego łączenia profili aluminiowych. Przy zakupie poszczególnych komponentów zawsze warto upewnić się, że będą one pasowały do konkretnych modeli kształtowników.

Gdzie szukać wysokiej jakości złączek?

W poszukiwaniu najlepszych jakościowo łączników do profili aluminiowych warto postawić na renomowanych producentów oraz dystrybutorów. Oprócz szerokiej gamy produktów zapewniają oni kompleksowe wsparcie i fachowe doradztwo. W ofercie sklepu internetowego Grej24.pl czeka na Ciebie bogaty wybór systemów modułowych wraz z niezbędnymi akcesoriami do łączenia. Zdecyduj się na markowe produkty w dobrej cenie i ciesz się ponadprzeciętną trwałością konstrukcji.

Komentarze są wyłączone.