Łączniki do profili aluminiowych
Łączniki do profili aluminiowych – co musisz wiedzieć?
27 października 2020
Regały przepływowe paletowe – poznaj ich najważniejsze zalety!
23 grudnia 2020

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez konstrukcji z aluminium. Metal ten, ze względu na swoje naturalne właściwości stanowi podstawowy budulec wielu systemów oraz maszyn. To z kolei zwiększa zapotrzebowanie na elementy montażowe, takie jak profile aluminiowe. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat zastosowania, zalet oraz budowy kształtowników wykorzystywanych na co dzień do tworzenia zarówno prostych, jak i najbardziej złożonych konstrukcji.

Czym jest profil aluminiowy montażowy?

Mianem tym określa się podłużne wyroby z lekkiego i jednocześnie trwałego aluminium, wykorzystywane w wielu branżach. Mogą one różnić się kształtem, wymiarami oraz zastosowaniem, a ich oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Systemy aluminiowe stanowią doskonałą alternatywę dla konstrukcji stalowych, które są drogie, ciężkie i wymagają specjalistycznej obróbki. Pod tym względem profile montażowe znacznie łatwiej można dostosować do własnych potrzeb, uzyskując konstrukcje lekkie, ale przygotowane do przenoszenia dużych obciążeń.

Oprócz tego do najważniejszych zalet profili z aluminium należą:

 • duża plastyczność, umożliwiająca łatwą obróbkę,
 • uniwersalne zastosowanie, pozwalające wykorzystywać je w wielu gałęziach przemysłu,
 • niewielka waga, znacznie ułatwiająca budowę konstrukcji oraz transport,
 • szeroki wybór elementów do łączenia systemów,
 • doskonałe przewodnictwo cieplne oraz elektryczne,
 • trwałość na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i temperaturę,
 • odporność na korozję,
 • nowoczesny, atrakcyjny design.

Budowa profili konstrukcyjnych

Jednym z najważniejszych elementów wyróżniających profil aluminiowy, jest rowek montażowy. Przebiega on przez całą długość kształtownika, umożliwiając osadzanie oraz łączenie ze sobą rozmaitych elementów. Rowki robocze mogą mieć różne kształty, swoim przekrojem przypominając często otwarty wielobok. Dzięki nim możliwa jest m.in. budowa szkieletów aluminiowych, konstrukcji maszyn, ale także okien, produktów reklamowych czy narzędzi.

Kształty i wymiary

Same elementy montażowe również produkowane są w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów. Pozwala to inwestorom wybierać wyroby w pełni dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Najpopularniejsze z nich to:

 • płaskowniki – podłużne o przekroju prostokąta,
 • teowniki – ich przekrój poprzypomina literę „T”,
 • ceowniki – o kształcie litery „C”,
 • kątowniki – dwa płaskowniki połączone pod kątem prostym.

Systemowy profil aluminiowy może mieć również kształt okrągłych lub półokrągłych rur. Jeśli chodzi o długość, producenci oferują zarówno standardowe rozmiary (np. 3000 mm), jak i produkty przygotowywane na indywidualne zamówienie. Mówiąc o wymiarach tego rodzaju produktów, nie należy pomijać również szerokości wewnętrznej rowków roboczych, jak i zewnętrznej szerokości samych profili. Najpopularniejsze rozmiary rowka to m.in.: 5,2 mm, 8,2 mm czy 10,2 mm. Jeśli chodzi o zewnętrzną szerokość, najczęściej spotyka się elementy o wymiarach:

 • 20 x 20 mm,
 • 30 x 30 mm
 • 45 x 45 mm,
 • 20 x 40 mm,
 • 30 x 60 mm,

a także wiele innych, w zależności od kształtu i zastosowania.

Profile aluminiowe montażowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Ze względu na wspomniane zalety systemowe rozwiązania wykorzystuje się na bardzo wiele sposobów. Mogą one służyć zarówno do budowy konstrukcji poszczególnych maszyn, jak i całych linii przemysłowych. Od lat korzystają z nich przemysł motoryzacyjny oraz lotniczy, a także branża IT. Produkcja okien i drzwi to kolejny obszar zastosowań tego rodzaju konstrukcji, podobnie jak reklama, w której profil montażowy może zostać wykorzystany do stworzenia wielu materiałów i akcesoriów.

Grej – producent konstrukcji aluminiowych

Rynek systemów aluminiowych jest w naszym kraju bardzo dobrze rozwinięty, a producenci i dystrybutorzy oferują szeroką gamę typowych i niestandardowych wyrobów. Warto korzystać z usług sprawdzonych dostawców, stosujących najlepsze surowce oraz technologie. Przykładem takiej firmy jest Grej – od lat odpowiadamy na potrzeby wielu branż i gałęzi przemysłu, dostarczając na rynek najwyższej klasy profile aluminiowe. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Komentarze są wyłączone.