Profil aluminiowy montażowy – co warto wiedzieć?
30 listopada 2020
Przykłady wykorzystania profili aluminiowych w budownictwie
29 stycznia 2021

Nacisk na optymalizację przestrzeni magazynowej wymaga nieustannych modyfikacji dostępnych na rynku systemów składowania. Najlepszym przykładem tego, jak wielkim wsparciem w zarządzaniu magazynem może być odpowiednia infrastruktura, są aluminiowe regały przepływowe. Sprawdź, czym wyróżniają się te artykuły do składowania i jakie dają korzyści.

Czym są regały przepływowe?

Wykorzystywane na coraz szerszą skalę regały paletowe zwane potocznie przepływowymi to rozwiązanie idealne dla towarów o krótkim terminie przydatności do spożycia. System nadaje się do stosowania w każdym segmencie przemysłu. Konstrukcje z profili aluminiowych wyposażone są w wałkowe bieżnie, umożliwiające transport ładunków pod wpływem działania sił grawitacyjnych. W ten sposób paleta z towarem przemieszcza się od miejsca załadunku do punktu, w którym jej zawartość zostaje rozładowana.

Zalety przepływowych regałów

Omawiane rozwiązanie znacznie przyspiesza obsługę magazynu oraz zarządzanie nim. Do najważniejszych korzyści, gwarantowanych przez aluminiowe regały przepływowe, zaliczają się m.in.:

  • możliwość składowania szybko psujących się produktów,
  • odpowiednia rotacja towarów przechowywanych w magazynie,
  • większa wydajność systemu składowania dzięki jego kompaktowej budowie,
  • oszczędność czasu potrzebnego na manewrowanie paletami.

Do pozostałych zalet tego typu rozwiązań należą również: niższe opłaty za energię potrzebną do oświetlania stref wyładunku i załadunku, możliwość umieszczania większej liczby palet w jednym tunelu, a także ograniczenie kosztów chłodzenia w chłodniach.

Elementy składowe regałów przepływowych

W regałach paletowych o aluminiowej konstrukcji istotną rolę odgrywają poszczególne elementy, które odpowiadają za dane funkcjonalności całego układu. Poniższa tabela przedstawia podstawowe części systemu transportowego oraz funkcje, które pełnią.

Element regału przepływowego

Pełniona funkcja

Rolki

Transport palet od punktu załadunku do miejsca rozładowania. Rozstaw rolek uzależniany jest od rodzaju oraz gabarytu palet.

Hamulce

Kontrola prędkości, z jaką poruszają się palety. Hamulce oddziałują zawsze na dwie sąsiednie względem siebie rolki.

Centrowniki

Odpowiadają za centrowanie palety w punkcie załadunku (wejścia do korytarza).

Profile aluminiowe konstrukcyjne

Tworzą główną konstrukcję regału, zapewniając jego stabilizację oraz odpowiednią wytrzymałość na obciążenie.

Rampy hamujące

Umieszczane na wyjściu palety z korytarza, służą do zahamowania oraz przytrzymania palety.

Zatrzymywacze palet

Ich funkcje to przytrzymywanie ładunku lub też jego rozdzielanie oraz redukcja nacisku, z jakim oddziałują na siebie poszczególne palety.

Ochrony rolek

Chronią pierwszą rolkę przed uderzeniem palety w trakcie załadunku.

Magazynowanie towarów: FIFO kontra LIFO

Układ połączonych ze sobą regałów przepływowych tworzy specjalne korytarze transportowe. Dzięki zachowaniu minimalnego spadku umieszczone na rolkach palety mogą przesuwać się pod wpływem siły grawitacji. Ładunek umieszcza się w najwyższym punkcie, po czym siły ciężkości przemieszczają go na drugi koniec regału. W tego rodzaju systemach składowanie towarów może odbywać się na dwa sposoby:

  • system FIFO (pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi) – umożliwia bezkolizyjną rotację ładunków,
  • metoda LIFO (ostatni wszedł, pierwszy wyszedł) – pozwala na załadunek i rozładunek palet z tej samej strony regału.

GREJ – producent profili aluminiowych do regałów przepływowych

Popularność systemów składowania opartych o regały przepływowe zwiększa zapotrzebowanie na wysokiej klasy elementy konstrukcyjne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów, firma GREJ oferuje profile aluminiowe do regałów w przystępnych cenach. Nasze wyroby znajdują zastosowanie zarówno w prostych, jak i niestandardowych zabudowach. Najwyższa jakość materiałów oraz precyzyjna obróbka to gwarancja wytrzymałej, funkcjonalnej konstrukcji, która sprawdzi się w każdym magazynie. Już dziś sprawdź ofertę lub skontaktuj się z naszym biurem, w celu uzyskania szczegółowych informacji!

Komentarze są wyłączone.