Regały przepływowe paletowe – poznaj ich najważniejsze zalety!
23 grudnia 2020
Profile aluminiowe w budowie maszyn
2 marca 2021

Przykłady wykorzystania profili aluminiowych w budownictwie

Ze względu na swoje właściwości aluminium od lat wykorzystywane jest w wielu branżach i sektorach przemysłu. Jedną z tych dziedzin, w których cieszy się ono największą popularnością, jest budowlanka. Sprawdź, jakie zastosowanie znajdują profile aluminiowe w budownictwie i dowiedz się, jak można wykorzystać poszczególne rodzaje kształtowników.

Najważniejsze zalety profili aluminiowych

Aluminium to jeden z najchętniej wykorzystywanych metali, mający szerokie spektrum zastosowań. Oprócz budownictwa z jego konstrukcyjnych walorów szeroko korzystają m.in. przemysł samochodowy, lotniczy, branża reklamowa, producenci narzędzi, małej architektury, drzwi, okien oraz wielu innych wyrobów. Do podstawowych zalet profili aluminiowych, warunkujących ich zastosowanie, należą m.in.:

  • wysoka wytrzymałość na obciążenia przy jednoczesnej, niewielkiej masie własnej,
  • bardzo dobra odporność na trudne warunki atmosferyczne,
  • stosunkowo niska cena, w porównaniu do stali i innych materiałów,
  • wysoka plastyczność, pozwalająca na zaawansowaną obróbkę,
  • dobre przewodnictwo cieplne oraz elektryczne,
  • uniwersalny charakter, umożliwiający wykorzystanie profili w bardzo wielu obszarach,
  • nowoczesna estetyka, wpływająca na wygląd konstrukcji.

Profil aluminiowy wykorzystanie w budownictwie

Jeśli chodzi o budownictwo, profile aluminiowe znajdują zastosowanie na każdym etapie realizacji inwestycji. Produkcja stolarki okiennej i drzwiowej dla domów mieszkalnych oraz obiektów przemysłowych to tylko jeden obszar ich wykorzystania. Poza tym aluminiowe konstrukcje stosuje się m.in. do budowy ścianek działowych w budynkach, a także przy zabudowie balkonów i tarasów. Jednocześnie, kształtowniki z aluminium pozwalają na tworzenie stabilnych i efektownych balustrad, witryn oraz wiatrołapów.

Poza typowym wykorzystaniem w budownictwie mieszkalnym profil aluminiowy znajduje również szereg zastosowań przy innych konstrukcjach, np. halach namiotowych czy wiatach przystankowych. Materiał ten może być również użyty przy budowie elewacji budynków, stelaży, barierek czy elementów małej architektury ogrodowej bądź ulicznej.

Jakie profile aluminiowe najczęściej znajdują zastosowanie?

Poszczególne rodzaje profili, ze względu na swoją budowę i właściwości, znajdują zastosowania w określonych systemach i konstrukcjach. Które najlepiej sprawdzą się przy budowie ścian, a z jakich produkuje się np. meble?

Ceowniki i teowniki

To zdecydowanie dwa najpopularniejsze rodzaje profili z aluminium. Ceowniki wykorzystuje się m.in. przy stawianiu ścianek działowych oraz podwieszaniu sufitów. Z kolei zastosowanie teownika to np. produkcja okien i drzwi, montaż elewacji czy rozmaite prace instalacyjne.

Kątowniki

Regularne oraz nieregularne kątowniki wykorzystuje się m.in. do tworzenia konstrukcji szkieletowych, oraz przy wypełnianiu narożników ścian, np. w miejscach łączenia płyt okładzinowych. Znajdują także zastosowanie przy wykańczaniu progów.

Płaskowniki

Montaż systemów panelowych, tworzenie fasad oraz rozmaite prace wykończeniowe i remontowe to z kolei zakres wykorzystania płaskowników aluminiowych. Z uwagi na swoją niewielką grubość oraz bogactwo wymiarów, elementy te znajdują szerokie zastosowanie.

Rury kwadratowe i okrągłe

Nowoczesne systemy profili aluminiowych powszechnie wykorzystują okrągłe i półokrągłe rury, z których tworzone są m.in. barierki, balustrady oraz elementy wystawiennicze i ekspozycyjne. Z kolei kwadratowe i prostokątne kształtowniki stanowią podstawę konstrukcji wielu maszyn, mebli warsztatowych, a nierzadko także całych linii przemysłowych.

Grej – producent profili aluminiowych dla budownictwa

Szukasz sprawdzonego producenta i dostawcy profili aluminiowych do wykorzystania w budownictwie? Zapoznaj się z naszą ofertą i już dziś skontaktuj w celu uzyskania wyceny! Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem, a naszą specjalnością są profile aluminiowe systemowe oraz konstrukcyjne. W swojej ofercie posiadamy elementy we wszystkich najpopularniejszych kształtach i wymiarach, dysponując równocześnie bogatą paletą akcesoriów do ich łączenia. U nas kompleksowo zaopatrzysz się w niezbędne produkty – ich wykorzystanie to gwarancja trwałości i funkcjonalności każdej konstrukcji.

Komentarze są wyłączone.