Przykłady wykorzystania profili aluminiowych w budownictwie
29 stycznia 2021
Profile aluminiowe robotyka
Profile aluminiowe w robotyce – właściwości, zalety, zastosowanie
6 lipca 2021

Profile aluminiowe w budowie maszyn

Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym elementem konstrukcyjnym maszyn, a nierzadko całych linii przemysłowych była stal. Jednak coraz większa popularność profili aluminiowych, powodowana m.in. zaawansowanymi możliwościami ich obróbki sprawia, że to one obecnie częściej znajdują zastosowanie w konstruowaniu stelaży, ram, a także korpusów wielu urządzeń produkcyjnych i technicznych. Z czego dokładnie wynika zwiększony nacisk na profile aluminiowe w budowie maszyn? Odpowiadamy – sprawdź!

Przewaga właściwości aluminium nad stalą

Jednym z głównych powodów, dla których stalowe rozwiązania coraz częściej wypierane są przez aluminium, jest cała gama zalet fizycznych oraz chemicznych tego surowca. Profil aluminiowy w maszynie sprawdzi się znacznie lepiej niż stalowy kształtownik, przede wszystkim z uwagi na swoją lekkość. Jednocześnie, wielokrotnie lżejsze tworzywo charakteryzuje się podobną wytrzymałością na obciążenia, co praktycznie wyklucza potrzebę sięgania po stalowe rury, blachy czy płaskowniki.

Drugim, bardzo ważnym aspektem jest odporność na korozję. Profile stosowane w budowie maszyn produkcyjnych praktycznie nie wymagają specjalnych zabiegów ochronnych, a na dodatek mogą być składowane i użytkowane w każdych warunkach. Nie tylko nie korodują, ale także bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Jest także trzeci powód, dla którego aluminiowy profil wygrywa z tym stalowym. Mowa oczywiście o prostocie obróbki. Gięcie aluminium możliwe jest zarówno na zimno, jak i na gorąco, przy czym nie wymaga tak zaawansowanych procesów technicznych, jak ma to miejsce w przypadku stali. Pozyskiwany z boksytów surowiec jest również lepszym przewodnikiem cieplnym oraz elektrycznym i dużo estetyczniej się prezentuje.

Obniżenie kosztów produkcji budowy maszyn

Jednak właściwości fizyczne i chemiczne materiału nie są jedynymi powodami, dla których profile aluminiowe stopniowo wypierają stal w przemyśle maszynowym. Kolejnym obszarem, w którym mają one przewagę, jest ekonomia. Aluminium nie wymaga bowiem tak zaawansowanej obróbki, jak stal, a i koszty utrzymania maszyn budowanych z tego tworzywa są niższe. Stalowe konstrukcje trzeba regularnie konserwować i odnawiać powłoki antykorozyjne, co wiąże się z kosztem. W przypadku wariantów z aluminium te wydatki nie istnieją.

Jednocześnie w budowie maszyn z profili aluminiowych standardowo wykonuje się jedynie trzy podstawowe formy obróbki:

  • cięcie lub piłowanie,
  • łączenie (skręcanie) elementów,
  • montaż konstrukcji.

Tymczasem przy materiałach stalowych dochodzą jeszcze spawanie, czyszczenie, zabezpieczanie oraz wykończenie, co również powoduje wzrost kosztów inwestycji.

Zaletą materiałów aluminiowych jest ich uniwersalne zastosowanie – współczesne możliwości techniczne pozwalają wykorzystywać ten surowiec do budowy większości rodzajów maszyn i konstrukcji przemysłowych.

Prosty i niewymagający transport

Lżejsze konstrukcje można łatwiej przewozić na duże odległości, jak i transportować na terenie zakładu pracy. Jednocześnie aluminiowy stelaż lub ramę dostarczysz w częściach i bez problemu skręcisz już w miejscu docelowym. Tymczasem, w przypadku spawanych elementów ze stali, zwykle okazuje się to niemożliwe. To kolejny argument, dla którego wybór profili aluminiowych do produkcji maszyn jest bardziej opłacalny.

Gdzie szukać materiałów z aluminium?

Decydując się na realizację przedsięwzięcia z profili aluminiowych, warto nawiązać kontakt z renomowanym producentem, oferującym szeroką gamę materiałów o różnych parametrach. Firma Grej od lat zalicza się do czołowych dostawców aluminium do budowy maszyn na terenie całego kraju. Współpracujemy z firmami z wielu branż i sektorów przemysłu. W naszej ofercie dostępne są zarówno profile aluminiowe montażowe, jak i gotowe systemy konstrukcyjne. Uzupełnieniem katalogu sprzedażowego jest gama akcesoriów do montażu oraz elementów pozycjonujących. Zapewniamy szybkie terminy realizacji oraz fachowe doradztwo i pomoc w wyborze najlepszych materiałów. Zapraszamy do współpracy oraz składania zapytań ofertowych.

Komentarze są wyłączone.