Profile aluminiowe robotyka
Profile aluminiowe w robotyce – właściwości, zalety, zastosowanie
6 lipca 2021
Profile aluminiowe wystawiennicze
Profile aluminiowe wystawiennicze – poznaj ich zalety
6 lipca 2021
Cięcie profili aluminiowych

Coraz większe zapotrzebowanie na konstrukcyjne profile aluminiowe bezpośrednio wiąże się z rozwojem form obróbki tego rodzaju wyrobów. Jednym z najczęściej wykonywanych procesów jest oczywiście docinanie do wymaganych długości. Czym i jak efektywnie ciąć pojedyncze egzemplarze, a jakie technologie najlepiej sprawdzają się przy realizacji wielkonakładowych zamówień? Poznaj najpopularniejsze sposoby cięcia aluminium i sprawdź nasz praktyczny poradnik!

Popularność profili z aluminium

Zamknięte, otwarte, okrągłe, płaskie i kątowe – oferta kształtowników aluminiowych jest obecnie niezwykle rozbudowana, co pozwala wykorzystywać je w wielu branżach. Nie bez znaczenia na szerokie zastosowanie tego tworzywa pozostają jego parametry fizyczne oraz chemiczne. To, że profil aluminiowy jest wielokrotnie lżejszy niż elementy ze stali, a przy tym zapewnia podobną nośność i wytrzymałość na obciążenia, czyni go idealnym materiałem dla przemysłu budowlanego czy maszynowego. Odporność na korozję i brak konieczności wykonywania zaawansowanej obróbki to kolejne powody, dla których te kształtowniki są tak chętnie wykorzystywane.

Pozostałe walory profili aluminiowych to m.in.:

  • łatwość formowania i uzyskiwania wymaganych kształtów,
  • brak konieczności spawania,
  • dobre przewodnictwo cieplne oraz elektryczne,
  • przystępne ceny w sprzedaży hurtowej i detalicznej,
  • bogata gama dostępnych kształtów i wymiarów,
  • duża dostępność łączników oraz elementów montażowych.

Cięcie profili aluminiowych

Wszechstronne zastosowanie aluminium w budownictwie oraz wielu gałęziach przemysłu sprawia, że zapotrzebowanie na różne długości tych elementów jest coraz większe. Oprócz standardowych rozmiarów, np. profili o długości 1, 2, 3, czy 4 metrów, sporo zamówień dotyczy także indywidualnych wymiarów, a nawet elementów docinanych pod nietypowym kątem. Jak uzyskać odpowiedni profil aluminiowy i czym ciąć, by obróbka spełniała wszystkie niezbędne parametry?

Narzędzia warsztatowe

Proste cięcie profili aluminiowych na swoje potrzeby możesz wykonać we własnym warsztacie, wyposażonym w podstawowe elektronarzędzia. Najbardziej naturalnym wyborem większości osób będzie z pewnością szlifierka kątowa, pozwalająca szybko i z odpowiednią precyzją skrócić elementy do pożądanej długości. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny sprzęt, który możesz wykorzystać. Czym jeszcze ciąć profile aluminiowe w domowych warunkach? Nasze propozycje to m.in.:

  • standardowa piła tarczowa,
  • ukośnica, pozwalająca wykonywać bardziej zaawansowane cięcia,
  • wyrzynarka z odpowiednim do przecinania aluminium brzeszczotem.

Profil aluminiowy – jak ciąć profesjonalnie?

Narzędzia warsztatowe – choć idealne do prostych i pojedynczych prac – nie sprawdzą się jednak w warunkach przemysłowych. Tu liczą się przede wszystkim szybkość, jakość oraz powtarzalność obróbki. Właśnie dlatego, obsługę takich zamówień najlepiej zlecać profesjonalnym firmom, dysponującym odpowiednim parkiem maszynowym. Z reguły, najczęściej wykorzystywane metody to cięcie profili aluminiowych laserem lub z użyciem tarczowych automatów tnących. Obie technologie pozwalają uzyskiwać powtarzalne kształty i doskonale sprawdzają się, gdy zachodzi potrzeba docięcia wielu egzemplarzy w krótkim czasie. Zaletą stosowania tego rodzaju maszyn jest również minimalizacja odpadów oraz brak konieczności wykonywania dodatkowej obróbki. Wszystko dlatego, że np. cięcie aluminium laserem pozwala uzyskać idealnie gładkie powierzchnie.

GREJ – producent profili aluminiowych

Zastanawiasz się, jak i czym ciąć profile aluminiowe? Pozbądź się problemu i zamów wyroby bezpośrednio od producenta, docięte na typowy lub niestandardowy wymiar. W internetowym sklepie Grej24.pl czeka na ciebie szeroki wybór konstrukcyjnych profili aluminiowych oraz akcesoriów montażowych. Jako producent z wieloletnim doświadczeniem realizujemy także nietypowe, indywidualne zamówienia. Szukasz niedrogich, wytrzymałych, precyzyjnie dociętych elementów? Sprawdź ofertę lub skontaktuj się z nami już dziś!

Komentarze są wyłączone.