Profile aluminiowe zastosowanie
Profile aluminiowe – najlepsze do budowy ogrodu zimowego
6 lipca 2021
Najważniejsze właściwości profili aluminiowych konstrukcyjnych
20 września 2021

Obecnie trudno już wyobrazić sobie cały szereg branż i gałęzi gospodarki funkcjonujących bez użycia konstrukcji z profili i kształtowników aluminiowych. Ta forma zabudowy doskonale sprawdza się m.in. w przemyśle budowlanym, samochodowym, w reklamie czy przy produkcji maszyn. Poznaj najważniejsze zalety, jakimi charakteryzują się aluminiowe profile konstrukcyjne. Dowiedz się, jakie rodzaje tych prefabrykatów cieszą się największą popularnością i sprawdź, gdzie warto zamawiać tego rodzaju materiały z gwarancją jakości oraz przystępnej ceny.

Najważniejsze zalety stosowania profili z aluminium

Współczesny przemysł pozwala wskazać na niezwykle bogatą paletę korzyści płynących z wyboru prefabrykatów z tego popularnego tworzywa. Przede wszystkim profil aluminiowy konstrukcyjny charakteryzuje się doskonałym stosunkiem wytrzymałości na obciążenia do masy własnej. Powoduje to, że wielokrotnie lżejsze i tańsze od stalowych konstrukcje z aluminium oferują równie wysoką nośność. To jednak nie wszystko – do kluczowych zalet wykorzystywania kształtowników o charakterystycznej, chromowanej barwie zaliczają się również:

 • przystępne ceny oraz powszechna dostępność,
 • możliwość swobodnego formowania oraz łatwa obróbka,
 • wysoka odporność antykorozyjna,
 • estetyczny, nowoczesny wygląd konstrukcji,
 • zastosowanie w każdych warunkach atmosferycznych,
 • dobre przewodnictwo cieplne oraz elektryczne,
 • możliwość produkcji z recyklingu i wysoka skuteczność przetwarzania,
 • dostępność dowolnych wymiarów, znacznie ułatwiająca realizację dostaw.

Na uwagę zasługuje również znacznie szybszy i łatwiejszy montaż konstrukcji. Podczas gdy stalowe kształtowniki wymagają prac spawalniczych, profile aluminiowe konstrukcyjne łączone są z pozostałymi elementami systemu za pomocą śrub lub dodatkowych akcesoriów.

Profil aluminiowy konstrukcyjny – przykłady zastosowań

Jak już wspominaliśmy, skala zastosowań aluminiowych prefabrykatów jest bardzo szeroka, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę powyższą listę zalet tworzywa. Przede wszystkim, systemy profilowe wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju maszyn oraz ich szkieletów. Innym obszarem zastosowania – przede wszystkim ceowników, ale także okrągłych i kwadratowych rur, jest branża budowlana, wykorzystująca profile do budowy ścian działowych czy podwieszanych sufitów. Inne przykłady wykorzystywania systemów aluminiowych stanowią:

 • produkcja stolarki okiennej oraz drzwiowej,
 • budowa tablic reklamowych, akcesoriów i materiałów ekspozycyjnych,
 • projektowanie oświetlenia domowego i przemysłowego,
 • budowa hal namiotowych, magazynów, systemów składowania,
 • produkcja rolet, montaż bram,
 • wytwarzanie listew progowych oraz elementów wykończeniowych.

Oprócz tego profil aluminiowy konstrukcyjny jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle samochodowym i lotniczym, a także w stoczniach, przy produkcji okrętów oraz łodzi.

Jakie rodzaje kształtowników cieszą się największą popularnością?

Warto jeszcze wspomnieć, jakie aluminiowe profile cieszą się najczęstszym zastosowaniem. Rynek oferuje szeroki wybór kształtowników, wśród których najpopularniejsze są m.in. ceowniki, których przekrój poprzeczny przypomina literę „C”, czy teowniki o kształcie zbliżonym do „T”. Duże zapotrzebowanie w różnych sektorach przemysłu występuje również na równoramienne oraz nierównoramienne kątowniki, okrągłe, półokrągłe czy kwadratowe rury, a także na płaskowniki o różnej szerokości i grubości.

GREJ – producent profili aluminiowych

Duża popularność prefabrykatów z tego tworzywa przekłada się na rozbudowany rynek, na którym działa wielu producentów profili, kształtowników oraz akcesoriów montażowych. Firma GREJ jako dostawca systemów aluminiowych z bardzo długim stażem w branży zapewnia atrakcyjne warunki współpracy oraz najwyższą jakość produkowanych przez siebie wyrobów. Dostarczamy zarówno pojedyncze elementy, jak i kompletne systemy, realizując pojedyncze i wielkonakładowe zamówienia. Interesuje Cię nawiązanie współpracy z renomowanym producentem? Już dziś skontaktuj się z naszym biurem, by dowiedzieć się więcej!

Komentarze są wyłączone.